Cum pot reduce costul pungilor de cumpărături pliabile din poliester în vrac?

Sep 21, 2026

Lăsaţi un mesaj

Șase pârghii mută prețulGeantă de cumpărături pliabilă din poliesterîn greutatea țesăturii în vrac, structura pungii, metoda de imprimare, numărul de hardware, disciplina de comandă și matematica cartonului. Țesăturile și transportul de marfă sunt de obicei acolo unde sunt banii adevărați.

Cea mai rapidă modalitate de a reduce costurile de volum este să nu mai căutați prețuri unitare mai mici și să începeți să reduceți costurile cu specificațiile. Pentru majoritatea articolelor de genți pliabile din poliester, patru lucruri determină prețul: greutatea țesăturii și a denimului, numărul de cusături și părți metalice, modul în care se imprimă sigla și cât de strâns se leagă geanta de cutie. Dacă este configurat corect, puteți reduce costurile cu 20% până la 30% fără a schimba furnizorii sau a reduce calitatea. Dacă sunteți în căutarea doar pentru cea mai mică ofertă, economiile pot reveni ca păr scurt, probleme cu cusăturile sau transport suplimentar. Următorii pași arată cum fabricile vor reduce aceste costuri, începând cu cei mai mari factori de cost și trecând la cei mai mici.

info-730-730

Banii sunt de fapt o geantă pliabilă

Înainte de a reduce costurile, este util să știi de unde provin. Următoarele cifre reprezintă un interval de preț tipic cuprins între 5.000 și 20.000 de genți de cumpărături pliabile din poliester, pe baza producției standard de export:

Element de cost

Cotă tipică

Ce o controlează

Țesătură (poliester, 190T–420D)

35–50%

Denier, gsm, metoda de vopsire, continut reciclat

Munca (tăiat, coase, pliază, împachetează)

15–25%

Număr de operații, piese feronerie

Imprimare / logo

5–15%

Număr de culori, fețe, metodă de imprimare

Feronerie și ornamente

5–10%

Fermoare, cleme, țevi, chingi, ochiuri metalice

Ambalare

2–5%

Polybag, hangtag, card header, carton spec

Matematică de marfă și carton

10–20% din aterizat

Volumul ambalat, greutatea, modul de transport

Două puncte sunt clare. În primul rând, țesăturile reprezintă cel mai mare cost, așa că schimbarea refuzurilor sau GSM are un impact mai mare decât alte opțiuni. În al doilea rând, costurile cu forța de muncă și cu hardware-ul sunt mari. Deci, eliminarea unui fermoar sau a unei bucle rapide poate economisi o mulțime de discuții plictisitoare despre preț. Imprimarea nu este, de obicei, cel mai mare cost, cu excepția cazului în care designul utilizează imprimarea color pe ambele părți.

 

Tesatura de marimea potrivita

Specificațiile țesăturilor sunt acolo unde costurile suplimentare sunt ascunse, deoarece este dificil să compare ofertele de la diferiți furnizori. Iată trei întrebări de ajutor:

  • Ce trebuie sa contina aceasta geanta? Un corp din poliester 190T–210D cântărește aproximativ 60–80 g/m² poate gestiona 6-10 kg de produse alimentare pe zi. 420D sau ripstop pentru pungi de scule sau pungi de vânzare cu amănuntul pentru sarcini grele. Dar pe măsură ce greutatea țesăturii crește, va crește și costul. Mulți cumpărători optează pentru 420D, chiar dacă geanta transportă doar patru articole.
  • Fiecare panou cântărește la fel? Unele genți folosesc corpuri grele din material textil și capace ușoare pentru pungi din material textil. Este mai ieftin decât folosirea unei țesături grele pentru toată geanta.
  • Tese sau tese? Poliesterul este folosit în majoritatea genților de cumpărături pliabile, deoarece vine în pachete mici și nu se șifonează ușor. Poliesterul țesut oferă imprimare mai clară. Principala diferență este de obicei rigiditatea, nu costul.

Cea mai mare economie de costuri în acest domeniu sunt pungile integrate. O geantă care poate fi pliată și pusă într-o pungă cusută nu are nevoie de o husă separată. Acest lucru va elimina punga pentru lucrări de tăiere, cusătură și atașare. Economisiți aproximativ 5-10% din costul total. Nu reduce capacitatea de încărcare. Când trebuie să îndepliniți o țintă de preț, solicitați mai întâi acest design.

Dacă aveți nevoie de o declarație pentru conținutul reciclat, comparați țesătura din poliester reciclat cu poliesterul virgin. Țesăturile reciclate realizate în conformitate cu standardele globale de reciclare nu pot fi întotdeauna mai costisitoare. Prețurile variază în funcție de piața rPET și de volumul comenzilor. Înainte de a lua o decizie, citați două opțiuni.

 

Reducerea costurilor de imprimare fără a pierde marca

Decorul este cel mai ușor cost de schimbat, deoarece puteți reduce costurile fără a schimba geanta în sine. Principalele metode de conservare sunt:

Imprimare pe o singură față, nu imprimare față-verso. O altă setare și un alt canal de imprimare sunt necesare pe cealaltă parte. Utilizați imprimarea față-verso numai dacă trebuie să vedeți ambele fețe.

Folosiți una sau două culori. Fiecare culoare suplimentară necesită un alt ecran și un permis tipărit. Acest lucru crește, de asemenea, riscul de aliniere slabă a culorilor. Logo-ul monocrom de pe materialul colorat arată bine și este mult mai ieftin decât designul în patru culori.

Alegeți metoda potrivită de imprimare. Serigrafia este o opțiune la preț redus, cu un logo simplu și o culoare disponibilă. Transferul de căldură este mai bun pentru degrade sau detalii foto. Utilizarea unui marker simplu pentru transferul de căldură poate adăuga costuri suplimentare.

Face suprafața de imprimare mai mică. Mai mult spațiu de imprimare utilizează mai multă cerneală și necesită mai mult timp de imprimare. Un logo de 12 cm și o imprimare pe panou complet de 25 cm pot costa o sumă foarte diferită.

Utilizați versiuni diferite ale etichetei sau etichetei. Dacă aceeași pungă este folosită pentru trei linii de produse, utilizați o etichetă tipărită în loc să imprimați trei modele diferite pe geantă. Eticheta valorează câțiva cenți. Trei setări de imprimare pot costa mai mult. Pachetul poate servi și ca un singur SKU.

Serigrafia este adesea eficientă din punct de vedere al costurilor prin comandarea a mii de copii pe culoare. Cu cât sunt mai multe comenzi, cu atât costul per sac este mai mic. Prin urmare, combinarea a trei comenzi mici într-o singură comandă mare poate reduce, de asemenea, costulGeantă de cumpărături pliabilă din poliester.

 

Structura, hardware și capcana supra-spec

Fiecare parte din geantă înseamnă mai multă tăiere, mai multă cusut, mai multe inspecții și mai multă muncă de cumpărare. Componentele comune și costurile acestora sunt următoarele:

  • Închideți fermoarul. Este una dintre cele mai comune și mai scumpe upgrade-uri. Se adaugă feronerie, lucrări de cusut și un alt posibil punct de eșec. Este disponibil doar în pungi premium.
  • Închidere cu buton sau magnetic. Este mai ieftin decât un fermoar, dar necesită totuși hardware și muncă suplimentară. O simplă închidere cu clapă sau tiroliană costă mult mai ieftin.
  • Margini cu țevi și legături. Ele adaugă țesătură, manoperă și greutate. Pentru gențile de valoare, o margine pliată și cusută este de obicei suficientă.
  • Petic metalic pentru ochi pe mâner. Acest lucru crește costurile și poate duce la probleme cu rugina, placarea și testarea. Nu sunt necesare piese metalice pentru a coase curelele.
  • Mai multe buzunare sau separatoare. Acestea pot fi utile, dar fiecare necesită mai multă tăiere și cusut. Un buzunar interior aduce de obicei cele mai multe beneficii.

Construcția cusăturilor nu este un loc bun pentru a reduce costurile. densitatea cusăturii 8-12 ochiuri pe 3 cm în punctul de rezemare ajută la prevenirea defectării mânerului. Folosind mai puține cusături pentru a salva firele poate duce la mai multe returnări ale clienților. Când prețurile trebuie să scadă și materialul nu poate fi ambalat ușor, îndepărtați părțile în loc să reduceți cusăturile.

 

Dimensiunea comenzii, disciplina SKU și matematica containerului

Trei obiceiuri de cumpărare scad costurile mai mult decât negocierile cu prețul furnizorului:

Abonați-vă mai puțin, rezervați mai mult. Costurile de instalare, cum ar fi vopsirea țesăturilor, ecranele de imprimare și instrumentele din carton, sunt fixe. O comandă de 20.000 de bucăți este de obicei mai ieftină decât patru comenzi de 5.000 de bucăți, chiar dacă aveți nevoie de mai mult stoc.

Folosiți același SKU. Aceeași dimensiune, aceeași țesătură, aceeași culoare permite fabricii să reducă variația, menținând în același timp producția. Dacă aveți nevoie de o anumită culoare, verificați dacă culoarea stoc funcționează în loc să utilizați un lot personalizat de vopsea. Loturile de vopsea personalizate au de obicei un volum minim de comandă care nu poate fi folosit pentru comenzi mici.

Verificați cutiile de carton, nu doar pungile. Pungile pliabile din poliester sunt livrate plate sau pliate. Dimensiunea ambalajului afectează câte saci poate conține un container. Acest lucru afectează costul de transport pentru fiecare sac. Reducend dimensiunea cutiei pliate cu un centimetru, inlocuind cutiile cadou imprimate cu o punga de polietilena si umplendu-le cu carton, puteti reduce dimensiunea ambalajului. Acest lucru vă va economisi un preț mai mic per geantă. Dacă comparați prețul de fabrică și nu verificați CBM-ul ambalat, vă uitați doar la unele costuri.

Cele mai multeGeantă de cumpărături pliabilă din poliesterarticolele încep de la aproximativ 1.000–3.000 de bucăți. Timpul de prelevare a probelor este de obicei de aproximativ 5-7 zile. Pentru 10.000 de comenzi, fabricile durează de obicei 15 – 25 de zile pentru a produce, producția zilnică fiind de zeci de mii.

 

Conținut care nu poate fi derogat: testare, terminologie și termeni de plată

Costul revenirii este adesea redus, fără să știe. Iată trei lucruri la care trebuie să țineți cont atunci când reduceți prețurile:

Valori de testare. Consultați rezistența la întindere a benzii (ASTM D5035), rezistența cusăturii (ASTM D1683) și rezistența adecvată la rupere înainte de a aproba țesături mai ieftine. Rezistența culorii este, de asemenea, importantă pentru curățarea sau ștergerea pungilor. ISO 105-X12 verifică rezistența la frecare, iar ISO 105-C06 verifică rezistența la spălare. Țesăturile ieftine care nu reușesc testul de frecare nu sunt ieftine, deoarece comenzile întregi ar trebui să fie retipărite.

Documente de conformitate. Cernelurile și coloranții trebuie să respecte cerințele EU REACH. OEKO-TEX Standard 100 poate fi utilizat atunci când sunt necesare declarații pentru produsele finite. Designurile de pungi axate pe reutilizare pot respecta, de asemenea, criterii precum EN 13429. Dacă punga are instrucțiuni de spălare, eticheta de îngrijire poate respecta ISO 3758. Aceste cerințe ar trebui păstrate în contextul reducerii costurilor.

Condiții de plată și inspecție. Un avans de 30% este plătit de obicei în momentul livrării. Plățile pot fi, de asemenea, legate de inspecții în timpul producției. Renunțarea la dreptul de inspecție pentru un preț mai mic ar expune cumpărătorul la riscul unei calități slabe a mărfurilor.

Aceste măsuri de siguranță pot fi încă eficiente la reducerea costurilor. Fabricile cu experiență pe termen lung OEM/ODM pot, de obicei, să se modifice specificațiile fără a reporni întreaga comandă. Fabrici cu ani de experiență în producție, aproximativ 300 de muncitori.

 

Întrebări frecvente

Care sunt cele mai mari economii de costuri din această categorie?
Reducerea greutății țesăturii și refuzul acesteia pentru a se potrivi cu sarcina reală este cea mai mare economie de costuri. Trecerea la un design de geantă integrată este o altă economisire majoră. Aceste două modificări pot economisi mai mulți bani decât altele, inclusiv imprimarea.

Cu cât prețul mai mic, cu atât calitatea mai proastă?
Nu. Dar când scăderea prețului vine de la o greutate mai ușoară a materialului, mai puține cusături sau mai puține inspecții, calitatea scade. Modificările privind cantitatea de piese, metoda de imprimare, ambalajul și dimensiunea comenzii nu vor reduce calitatea. Cheia este să întrebați ce modificări au fost aduse listei de materiale.

Cât de mult afectează mărimea comenzii prețul?
Mărimea comenzii poate face o mare diferență, dar cu cât comanda este mai mare, cu atât economiile sunt mai mici. Trecând de la 2.000 la 10.000 de unități, prețul per sac a scăzut cel mai mult, deoarece costurile de instalare au fost repartizate pe mai multe pungi. Pentru mai mult de 20.000 de articole, scăderea prețului este de obicei mai mică, deoarece materialul și transportul reprezintă o parte mai mare din costul total.

 

Concluzie:

O astfel de reducere a costurilor provine din specificațiile produsului, nu din negocieri. Folosind dimensiunea potrivită a materialului, pliați geanta în geantă, imprimați o parte într-una sau două culori, ștergeți un articol hardware și combinați comenzile pentru a repartiza costurile de instalare. Respectați specificațiile cusăturii, valorile de testare și regulile de inspecție.

Dacă trimiteți un preț țintă, cerințe de încărcare și vânzări anuale către wenzhoulianhaibag.com, furnizorii pot cota separat pentru fiecare opțiune. Acest lucru vă permite să comparați costul fiecărei modificări ale specificațiilor.

 

Sursa de informare

  • Seria ISO 9073-Metode de testare nețesute (proprietăți la tracțiune și țesătură)
  • ASTM D5035 -Forța de rupere și alungirea țesăturilor textile (metoda benzii)
  • Eșecul cusăturii țesăturilor textile ASTM D1683 -
  • Rezistența culorii ISO 105 X12
  • ISO 105-C06 -Rezistență la rezistența la spălare de uz casnic și comercial
  • Codul de etichetare ISO 3758 --îngrijirea textilelor pentru utilizarea simbolurilor
  • ISO 9001: 2015 --Sistem de management al calității
  • amfori BSCI-Standarde de audit de conformitate socială
  • Standardul OEKO-TEX 100 --Detecția substanțelor nocive în articolele textile
  • Regulamentul UE (CE) 1907 / 2006 --REACH Substanțe restrictive
  • EN 13429 -standardele de reutilizare a ambalajelor
  • Global Recycled Standard (Textile Exchange) -certificarea conținutului de recuperare
  • UNEP --ghid de reciclare a materialelor plastice de unică folosință